Pre vaše väčšie pohodlie používame na stránke cookies. Prezeraním našej stránky súhlasíte s ich používaním a ukladaním do prehliadača.

Katalóg produktov

Naše predajne

Naše predajne

Nájdete nás v novej predajni, oproti nemocnici, vedľa tržnice. Tešíme sa na vašu návštevu

VÝBER LYŽIARSKEJ OBUVI

Správne zvolená lyžiarska obuv je rovnako dôležitá ako správne zvolené lyže a je to najdôležitejšia časť lyžiarskej výstroje. Pri výbere lyžiarok treba brať do úvahy hlavne tieto základné parametre: veľkosť, šírka a flex index (tvrdosť). ...

V prvom rade je potrebné zmerať dĺžku nohy a šírku v prstovom kĺbe. Medzi verejnosťou je rozšírený mylný názor, že lyžiarky sa kupujú o jedno číslo väčšie. Pravda je však tá, že lyžiarky treba kupovať presne na nohu, dokonca ak ste športový lyžiar a kladiete väčší dôraz na výkon ako komfort, tak odporúčame vybrať lyžiarku čo najtesnejšiu znesiteľnú. Papuča sa tlakom chodidla vyšliape a stratí zo svojho objemu už po niekoľkých dňoch lyžovania a potom ľuďom, ktorý si kúpili lyžiarky o číslo väčšie budú ich lyžiarky veľké. Dôsledkom veľkých lyžiarok je zníženie presnosti pri vedení lyží v oblúku a hlavne strata pohodlia. Je veľmi nepríjemné keď máte pri jazdení pocit, že vás každú chvíľu vyzuje z lyžiarok a máte voľné chodidlo. Preto treba vyberať lyžiarky dôkladne a s rozvahou, pri skúšaní si treba dať na čas a mať obutú lyžiarku aj 20-30min, vyskúšať rôzne veľkosti a šírky a nájsť tak vhodnú veľkosť a tvar pre vašu nohu.

 

VEĽKOSŤ CHODIDLA

Značenie veľkosti na lyžiarkach ROSSIGNOL je vždy uvádzané v MONDOPOINT veľkosti. MONDOPOINT veľkosť je v podstate dĺžka chodidla v centimetroch ,to znamená, že zmeraná hodnota chodidla v centimetroch zaokrúhlená na 0,5 je hodnota v MONDOPOINT veľkosti. V našej predajni máme k dispozícii pomôcky, ktorými vám dokážeme zmerať dĺžku aj šírku chodidla. Ako ste sa už dočítali v predošlom odseku, vyberajte si lyžiarku presne na nohu, nesmie vám byť väčšia a ani by vás nemala tlačiť. Pri skúšaní treba zapínať lyžiarky od horných praciek smerom nadol, aby ste pätu chodidla zafixovali v zadnej časti, a treba zaujať prirodzený lyžiarsky postoj, tak že zatlačíte kolená smerom dopredu.

Pokiaľ ide o hrúbku ponožiek, ktoré tiež beriete do úvahy pri výbere veľkosti , tak treba na okraj povedať, že dnes nie sú vôbec príliš hrubé, pretože tepelnú izoláciu zabezpečuje zloženie ponožky z kvalitných materiálov a nie ich hrúbka. Navyše sa o pocit tepla v lyžiarke tiež stará aj papuča, v ktorej je takmer vždy použitý kvalitný izolačný materiál ako napr. Thinsulate, Merino vlna alebo flisová podšívka.

 

ŠÍRKA CHODIDLA

Ďalším dôležitým parametrom pre výber lyžiarky je šírka chodidla v prstovom kĺbe. Značka Rossignol má v ponuke lyžiarky o šírkach:

 

97/98mm

100mm

102mm

104mm

HERO

HERO

ALLSPEED

ALIAS

ALLSPEED ELITE

ALLSPEED PRO

ALLTRACK

EVO

PURE ELITE (dámske)

ALLTRACK PRO

PURE (dámske)

KIARA

 

PURE PRO (dámske)

ALLTRACK W (dámske)

KELIA

 

ALLTRACK PRO W (dámske)

 

 

 

Šírka 98mm a 100mm ( HERO alebo  ALLSPEED ELITE/PRO) je určená pre výborných a ctižiadostivých lyžiarov, ktorý si už dávno na 100% osvojili lyžiarsku techniku a tejto šírke je prispôsobená aj tvrdosť  a tvar skeletu. Úzke lyžiarky sú vhodné pre špičkových lyžiarov z dôvodu kladenia dôrazu na výkon a nie na pohodlie. Takéto lyžiarky z úzkymi kopytami vďaka technológiám perfektne obalia chodidlo, zmenšia priestor medzi chodidlom a skeletom, čím sa zvyšuje precíznosť a účinok prenášania energie pri ovládaní lyží vo veľkých rýchlostiach. Tieto lyžiarky lyžiari väčšinou hneď po jazdení vyzúvajú.

Pri šírke 100mm (ALSSPEED PRO 100) nájdeme aj mäkšie konštrukcie skeletov a sú vhodné pre pokročilých a skúsených lyžiarov s užšími chodidlami.

 

Šírka 102mm v prstovom kĺbe(ALSSPEED , ALLTRACK  alebo dámske PURE)  je kompromis medzi pohodlnými širšími lyžiarkami a úzkymi výkonnostnými lyžiarkami.  

Pre lyžiarov, ktorý majú široké chodidlo, majú problémy s výrastkami resp. inými anomáliami ponúka značka Rossignol lyžiarky z rady ALIAS / EVO a pre dámy je v ponuke séria lyžiarok KIARA a KELIA, ktoré majú šírku v prstovom kĺbe 104mm. Lyžiarky so šírkou 104mm sú nastavené predovšetkým na pohodlie, komfortné obúvanie/vyzúvanie, lyžiari v nich môžu v pohodlí na svahu stráviť celý deň.

 

FLEX INDEX

Flex Index vyberáme podľa výkonnosti a úrovne lyžiarskej techniky a vyjadruje tvrdosť skeletu. V niektorých prípadoch môže ovplyvniť výber flex indexu aj hmotnosť lyžiara (v prípadoch keď má lyžiar veľmi nízku hmotnosť alebo má nadváhu). Na lyžiarkach Rossignol sa Flex Index uvádza číslom od 40 do 130, jedná sa čisto o orientačné označenie tvrdosti a nemusí sa zhodovať s označením tvrdosti lyžiarok od iných značiek.

Dôležité je, aby ste dokázali pri jazdení  do hornej časti skeletu lyžiarky zatlačiť. Je to potrebné pri prenášaní ťažiska medzi oblúkmi a pre účinné zatlačenie na hranu v oblúku. Ak ste si vybrali príliš tvrdú lyžiarku a svojou výkonnosťou a úrovňou lyžiarskej techniky nedokážete v oblúku lyžiarku pretlačiť, v tom prípade je táto obuv pre vás handicap a bráni vám v ďalšom rozvoji a zlepšovaní. Netreba zabudnúť, že pri skúšaní v predajni je 19-20 stupňov Celzia (nie -5 ako na svahu) a vám sa lyžiarka môže zdať mäkká.

 

Pre začiatočníkov a mierne pokročilých pohodlných lyžiarov sú vhodné lyžiarky s hodnotami Flex Indexu u mužov od 50 do 60 / u žien 40 až 50.

Pre stredne a viac pokročilých sú vhodné skelety s tvrdosťou u mužov od 70 do 90 / u žien 60 až 80.

Flex Index 100-110 (muži) / 90-100 (ženy) je vhodný pre náročných športových lyžiarov, ktorí už potrebujú v oblúku väčšiu oporu.

Lyžiarky s flexom 120-130(muži) / 110-130 (ženy) sú určené hlavne pre špičkových lyžiarov a napr. bývalých pretekárov.

Lyžiarky s flex indexom tvrdším ako 130 sú dostupné len pre pretekárov.

 

Koncept CUSTOM LINER – Teplom prispôsobiteľné papuče

Najhorúcejšou novinkou od značky Rossignol je patentovaná technológia CUSTOM LINER, ktorá má obrovský vplyv na výber veľkosti lyžiarskej obuvi. Táto technológia predstavuje teplom prispôsobiteľný materiál v papučiach, ktoré sa nahrievajú v špeciálne pripravenej piecke na tento účel. Lyžiarky s možnosťou tepelného prispôsobenia papúč nájdete v kategórii najnovších modelov lyžiarskej obuvi  ALLSPEED a v kategórii dámskych lyžiarok PURE .

Veľkou výhodou prispôsobenia papúč je, že po nahriatí papúč na presne stanovenú teplotu a dobu sa dokážu kľúčové partie chodidla v okolí členka prispôsobiť podľa tvaru zákazníkovho chodidla. Takto prispôsobené papuče poskytujú absolútny komfort v tejto citlivej časti chodidla a špičkovú tepelnú izoláciu.

Ako to funguje?

 Tvrdší materiál v zadnej časti plní funkciu opory päty, anatomická oblasť v členkovej časti je vyplnená mäkším tvarovateľným materiálom, ktorý sa prispôsobí každému lyžiarovi individuálne podľa tvaru nohy. Stačí vytiahnuť zo skeletu papuče, vložiť ich do vyhriatej piecky na 80°C po dobu 8 min. Následne papuče vložíme späť do skeletu, obujeme si lyžiarky na nohy a postupne zapíname pracky od spodnej až po hornú. V obutých lyžiarkach musí zákazník stáť 12 min pri izbovej teplote, aby papuče vychladli a ukončil sa proces prispôsobenia. 

Treba mať na pamäti, že tieto rady majú predovšetkým informatívny charakter, slúžia vám na priblíženie problematiky výberu dĺžky lyží a lepšej orientácie. Pokiaľ máte akékoľvek dotazy, neváhajte sa obrátiť na nášu zákaznícku podporu alebo navštívte našu predajňu MARKIŠPORT. Prajeme vám správnu voľbu.